Podróż przez Chiny

Made in China

Operator Bloga
2 czerwca 2015
   |      |      |      |   

Czy zastanawialiście się kiedyś gdzie zostały wyprodukowane kupione przez Was produkty? Zarówno te luksusowe i drogie, jak na przykład samochody, sprzęt komputerowy, sprzęt gospodarstwa domowego, jak również produkty mniejsze, tańsze, używane codziennie przez większość ludzi na całym świecie łączy jedno – miejsce produkcji.

Jak nietrudno zauważyć większość towarów na sklepowych półkach zawiera etykietę z napisem „made in China”. Często światowe marki, które spodziewaliśmy się, że są „krajowe” okazują się być chińskimi artykułami. Istnieje pewna branża, gdzie jeszcze nie nastąpiło całkowite przejęcie produkcji przez chińskie firmy. Chodzi o sektor żywnościowy. Tutaj rodzimi producenci opierają się naporowi azjatyckich artykułów. Jednak nawet tutaj Chińczycy próbują przedostać się ze swoimi wyrobami, które często nie odbiegają standardem od europejskich towarów.

Trzeba przyznać, że Chińczycy sprytnie przedostali się na światowe rynki, głównie za sprawą taniej siły roboczej. Są to też ludzie dobrze wykształceni i przede wszystkim zdyscyplinowani. Poza tym umiejętność wykorzystywania luk w przepisach międzynarodowego handlu oraz manipulowanie kursem własnej waluty to chiński przepis na sukces. Czy to oznacza, że za kilkanaście lat na światowych rynkach towarów i usług znajdziemy tylko produkty „made in China”?

Jaka jest Wasza opinia na temat jakości chińskich produktów oraz ich ekspansji na światowe rynki? Czekamy na komentarze:)

Dodaj komentarz