Podróż przez Chiny

Super pociąg w tubie

Operator Bloga
28 lipca 2014
   |      |      |      |   

MaglevNET-Vacuum-Maglev-3

Na naszym blogu pisaliśmy już o superszybkiej kolei Maglev, łączącej Szanghajskie lotnisko z dzielnicą Pudong. Okazuje się, że Chińczycy nie zamierzają poprzestać na pociągu, który rozwija prędkość do 431 km/h. Tym razem chcą stworzyć pociąg, którego maksymalna prędkość będzie wręcz astronomiczna – 2900 km/h! Ta błyskawiczna kolej mogłaby być wykorzystywana do transportu w wojsku czy nawet podczas wynoszenia ładunków na orbitę!

Według twórców projektu pociąg ma poruszać się w szczelnie zamkniętej tubie. Wewnątrz tuby ciśnienie zostanie obniżone dziesięciokrotnie. Dzięki temu pociąg zużyje mniej energii na przełamywanie oporu powietrza i będzie mógł z większą łatwością rozwijać ogromne prędkości.

Pierwszą fazę testów zakończono w lutym tego roku, kiedy testowano prototyp nowego magleva specjalnie do tego celu przygotowanym torze. W standardowych warunkach pociąg rozwinął prędkość 25 km/h, po umieszczeniu w tubie o obniżonym ciśnieniu prędkość zwiększyła się do 50 km/h. Mimo niewielkiej prędkości jest to pierwszy zakończony sukcesem test kompletnego systemu nowoczesnego magleva zamkniętego w tubie. Jak podoba się Wam taki pociąg? Czy wybralibyście się nim na przejażdżkę? Czekamy na Wasze opinie.

Dodaj komentarz